Hur har coronaviruset påverkat dödsfalls statistiken i Spanien?
Spaniens befolkning uppgick vid halvårsskiftet 2019 till 47 100 396 personer.
Enligt senaste demografisk data från statisktiska censtralbyran (H1 2019) dog i snitt 1 181 personer varje dygn i spanien. Procentuellt dog 0,46 % av befolkningen under första havlåret 2019.
Det finns dock vissa regionala skillnader, I Madrid dog 0,36 % av befolkningen och i Andalusien dog 0,42 %.
Om vi använder förra årets dygnssiffror och lägger till “rapporterade” personer som avlidit av corona viruset får vi en dyster bild.
Spanien
Under perioden 9 mars till och med 5 april ökade antalet ”rapporterade” döda jämförd med samma period förra året med 39,43 % för hela Spanien.

Kvalitetssäkrade fastigheter
Haga Kapital förmedlar handplockade unika objekt som sticker ut från mängden. Vi marknadsför enbart fastigheter som har tillfredställande dokumentation. Syftet är att skapa bästa möjliga förutsättningar för ett tryggt husköp.
I brist på tillgänglig data avseende hur många som normalt sett får intensivvård vet man inte hur stor den procentuella ökningen varit, dock kan man anta att belastningen av intensivvård har varit av apokalyptiska mått.
Madrid
Madrid är den region som har haft störst ökning i antalet ”rapporterade” döda under perioden. Under samma period förra året dog 3 668 personer i regionen, och i år är siffran 8 804 personer. Detta är en ökning på hela 140,02 %
Andalusien
Andalusien är förmodligen den region som så långt har klarats sig lindrigast, här är den procentuella ökningen endast 8,95 % jämförd med samma period förra året.